Станом на 2025 рік, в Україні немає закону, який би зобов’язував усіх власників домашніх тварин (котів, собак) обов’язково їх реєструвати. Закон "Про ідентифікацію та реєстрацію тварин" здебільшого стосується сільськогосподарських або комерційних тварин – тих, кого вирощують, продають або забивають.

Органи місцевого самоврядування можуть запроваджувати власні правила. Наприклад, у Києві реєстрація собак є обов’язковою ще з 2007 року, а з 2025 року процедуру можна проходити через ЦНАП. Для котів реєстрація наразі добровільна. В інших містах можуть діяти свої власні правила або взагалі не бути таких вимог. Тому найкраще уточнювати інформацію у вашій місцевій раді чи ЦНАПі.

Собака. Фото скріншот з Youtube
Собака. Фото скріншот з Youtube

Навіть за відсутності всеукраїнського закону про обов’язкову реєстрацію, штрафи за поводження з тваринами передбачає Кодекс України про адміністративні правопорушення (стаття 154). Зокрема, можуть оштрафувати за:

Розміри штрафів залежать від порушення:

  • за перше порушення: від 170 до 340 гривень для громадян,

  • за повторне протягом року: від 510 до 1020 гривень,

  • якщо було завдано шкоди людині або її майну – штраф може сягнути 5100 гривень, а в окремих випадках тварину можуть навіть конфіскувати,

  • у разі тяжких наслідків (наприклад, тілесні ушкодження середньої тяжкості) можлива кримінальна відповідальність – аж до позбавлення волі на строк до 2 років.

    Домашні тварини, фото з відкритих джерел
    Домашні тварини, фото з відкритих джерел

У 2024 році в Україні створили Єдиний державний реєстр домашніх тварин. Його основна мета – покращити контроль за здоров’ям і вакцинацією тварин, спростити пошук загублених улюбленців та планувати розвиток міської інфраструктури.

Наразі реєстрація в цьому реєстрі є добровільною. Для доступу до реєстру потрібні базові дані про тварину (кличка, опис, щеплення) та контактні дані власника. У перспективі планується створення цифрового ветеринарного паспорта у застосунку "Дія".

Офіційно податку на домашніх тварин в Україні наразі немає. Однак експерти припускають, що після впровадження загальної системи реєстрації така ініціатива може з’явитися. У деяких країнах Європи податок на тварин вже існує, і запровадження подібної системи в Україні вважають можливим у майбутньому.

Рекомендації для власників тварин:

  1. Уточнюйте правила реєстрації у вашому місті або громаді – вони можуть бути різними.

  2. Якщо проживаєте у Києві, реєстрація собаки є обов’язковою.

  3. Чіпуйте тварину – це допоможе повернути її у разі втрати.

  4. Оформіть ветеринарний паспорт – він знадобиться при подорожах і вакцинації.

  5. Дотримуйтеся правил вигулу і прибирання – це допоможе уникнути штрафів.

Нагадаємо, всіх тварин мають зареєструвати: власників ставлять у жорсткі рамки, кому треба звернутись

Раніше ми розповідали, що в Україні каратимуть за поховання домашніх улюбленців: яку альтернативу пропонують

Також, щодня - одні й самі помилки: як ми шкодимо своїм вихованцям, навіть не підозрюючи про це